Ako väčšina z nás vie, Go Pro je značka, ktorá predáva profesionálne kamery. Tento typ kamier je vhodný skôr na akčnejšie dobrodružstvá, kde by sa bežné fotoaparáty či kamery ihneď zničili. Milovníci extrémnych športov tieto kamery milujú a my sa im ani nečudujeme. Výkon, ktorý kamery podávajú je naozaj vysoký.
Model GoPro Hero 7 bol vlajkovou loďou pre milovníkov adrenalínových športov, ktorí chcú kvalitnú kameru za skvelú cenu. Onedlho na trh zavíta jeho nástupca, GoPro Hero 8. Bude nová generácia poskytovať rovnakú vynikajúcu kvalitu, alebo to bude ešte lepšie? Budete môcť na GoPro Hero 8 nakrúcať bežné videá zo života a používať ho na fotografie? V dnešnom článku vám o tom povieme viac.
Samozrejme. GoPro sú síce kamery, ktoré patria medzi tie najznámejšie a najlepšie na video, no môžete nimi aj fotiž. Všetky zariadenia GoPro vám vytvárajú fotky vo formáte JPG. Niektoré z najnovších modelov však môžu používať aj RAW vo formáte GOPro.gpr. Na tom však nie je nič zlé.
Kým pre malý snímač a širokouhlý objektív nie je optická stabilizácia obrazu, fotografie, ktoré odfotíte na GoPro nemusia byť tak kvalitné ako tie, ktoré urobíte so svojím smartfónom. Aj napriek tomu sa však výrobok bude snažiť poskytnúť vám maximum.
Mnoho mobilných telefónov podporuje pri nahrávaní videa iba 30 snímok za sekundu. TO síce nie je problém počas normálneho záznamu videa, no keď cestujete niekam a idete vyššou rýchlosťou, mobil vám nedá také skvelé zábery ako GoPro. To totižto sníma 60 snímok za sekundu čo znamená, že zachytíte úplne všetko. Výsledný záznam bude jasný a bude na ňom všetko vidno.
Samozrejme, nie každý chodí lyžovať a potápať sa každý deň, no sú veci, ktoré robíme často ako napríklad rôzne športy. So systémom GoPro s rýchlosťou 120 snímok za sekundu môžete snímať kvalitné filmy.
Prvou vecou, ktorú musíte vedieť je, že GoPro nemá zoom a ani zaostrenie. TO znamená, že keď budete nakrúcať sami seba, nemôžete rozostriť pozadie. Práve to je dôvod, prečo mnohí ľudia nepoužívajú GoPro na nakrúcanie vlogov alebo videí, v ktorých nakrúcajú sami seba.
GoPro však môžete k vlogom použiť ako doplnok. Nejaké zábery alebo snímky môžu samotné video oživiť. Tento typ kamery so sebou totižto môžete nosiť na hlave alebo pripnutý hocikde na svojom tele. Vlog tak bude bohatší o zaujímavé zábery.
Druhý dôvod, prečo GoPro nie je vhodný na tento typ videí je najmä to, že scény by mohli byť monotónne, keďže GoPro vám nezaostrí na jeden objekt, ktorý potrebujete. GoPro kamery sú totižto vhodné najmä na extrémne športy a podobné aktivity, ktoré sa rozhodne oplatí mať nakrútené.
Áno, s GoPro Hero 8 je možné nielen natáčať videá, ale aj fotografovať. Všetky zariadenia GoPro vytvárajú fotky vo formáte JPG, pričom niektoré novšie modely podporujú aj formát RAW vo formáte GoPro.gpr. Avšak kvôli malému snímaču a širokouhlému objektívu bez optickej stabilizácie obrazu nemusia byť fotografie z GoPro tak kvalitné ako tie z vášho smartfónu.
GoPro kamery ponúkajú vyššiu rýchlosť záznamu, až 60 snímok za sekundu, čo je výhodné pri rýchlejších pohyboch alebo pri zázname akčných dobrodružstiev, keďže výsledný záznam bude jasnejší a všetko bude na ňom dobre vidieť. Mobilné telefóny zväčša podporujú iba 30 snímok za sekundu. Navyše, s GoPro systémom dokážete pri rýchlosti 120 snímok za sekundu snímať ešte kvalitnejšie filmy.
GoPro kamery, vrátane Hero 8, nie sú primárne navrhnuté na nakrúcanie bežných videí a vlogov, keďže nemajú zoom ani zaostrenie, a teda neumožňujú rozostriť pozadie. Preto mnoho ľudí na vlogy a sebakrútené videá používa iné kamery. Avšak GoPro môže byť vhodný ako doplnok, hlavne pre zaujímavé zábery z rôznych uhlov a pripevnení - na hlave, tele atď. Tým môže oživiť celkový obsah. Dôležité je tiež zohľadniť, že kamery GoPro sú ideálne pre extrémne športy a podobné aktivity, ktoré si žiadajú odolnejšie zariadenie.