Výber notebooku je veľmi dôležitý proces, pri ktorom si vyberáte ten jalepší počítač, ktorý vám má slúžiť nielen na zábavu, ale takisto aj na prácu a mnoho iných vecí. Niektorí počítače sú určené viac pre zábavu, iné pre programovanie a iné zas pre prácu. My vám dnes poradíme, ako si vybrať ten najlepší, ktorý vám bude sedieť najlepšie.
Nikdy nechoďte do kamenného obchodu! To je tá najdôležitejšia rada, ktorú by ste si pri notebooku mali uvedomiť. Dôvod je najmú ten, že cena toho istého notebooku môže byť omnoho vyššia, ako cena internetových obchodov. V kamenných predajniach sa totižto často predávajú produkty s prirážkou.
Notebook je vec, ktorú si nemusíte vyskúšať a naozaj sa stačí riadiť len parametrami, ktoré má a následne si podľa nich vyberať. Kde však teda notebooky kupovať? Odpoveď je jednoslovná: Online.
Pri nákupe notebookov online si ich môžete pokojne objednať až domov a bez toho, aby ste behali z jedného obchodu do druhého. Určite máte aj vy svoje obľúbené internetové obchody, ktoré majú skvelé ceny a takisto aj kvalitný zákaznícky servis. Mnohí ľudia sú na e-shopoch v tomto zbehlí špecialisti, ktorí vám veľmi radi pomôžu.
Jednou z dôležitých vecí, na ktorú by ste mali dávať pozor je hardvér, ktorý, ak je kvalitný, vám ponúkne naozaj skvelú prácu notebooku. Dôležité je si všímať:
A ako si vlastne teda vybrať notebook? Pred samotnou kúpou si musíte vyzistiť, čo od notebooku požadujete, a čo chcete. Na trhu nájdete tri kategórie, do ktorých sa radia notebooky a to:
Ľahké notebooky vám ponúkajú väčšinou uhlopriečku 13-14 palcov. Sú teda menšie, ako tie klasické, ktoré majú 15,6 palcov. Sú však veľmi ľahké, majú skvelú výdrž batérie a dobrý procesor. Sú vhodné pre ľudí, ktorí nevyžadujú od notebooku nejaké spracovávanie ťažkých hier. Sú vhodné na písanie dokumentov alebo na pozeranie filmov či fotografií.
Hracie notebooky sú už na prvý pohľad jednoducho rozoznateľné od spomínaných "ľahkých" a to v tom, že ich uhlopriečka je minimálne 15,6 palcov, majú omnoho silnejší procesor, hraciu kartu, silnú batériu, sú hrubšie a ťažšie. Vhodné sú najmä pre ľudí, ktorí hrajú hry a potrebujú vysoký výkon.
All-around notebooky sú tie, ktoré nájdete ako zlatú strednú cestu medzi ľahkými a hracími notebookmi. Nie sú príliš ťažké a veľmi jednoducho sa s nimi pracuje.
Tu je niekoľko bežných problémov, s ktorými sa ľudia stretajú pri výbere notebooku.
AMD procesor nie je tak zlý
Procesor AMD je už dlhší čas na trhu a jeho podiel na ňom nie je príliš veľký. V budúcnosti by malo byť čoraz viac notebookov, ktoré budú mať tento procesor, a preto nie je nič zlé, ak si vyberiete notebook s týmto procesorom.
Kvalita notebooku nemá nič spoločné s tým, akej je značky
V súčasnosti je výrobná technológia notebooku veľmi vyspelá. Mnohí dizajnéri a výrobcovia dokážu vyrábať kvalitné notebooky, a preto je mnohokrát jedno, na akú značku stavíte. Pri známych značkách si však priplatíte aj za ich meno.
Najlepšie je notebook kúpiť online, pretože ceny v internetových obchodoch ako na kamenných predajniach. Nákup cez internet vám tiež šetriť čas, keďže si nemusíte ísť notebook pozerať do obchodov. Máte tak možnosť objednať si ho priamo k vám domov a bez toho, aby ste behali z jedného obchodu do druhého.
Pri výbere hardvéru sa oplatí zamerať na nasledovné komponenty: CPU (procesor), GPU (video karta), pamäť, hard disk a obrazovku. Intel a AMD procesory sú dnes najčastejšie využívané a v prípade video karty je dôležité vziať do úvahy, na čo budete notebook používať. Určite si tiež vyberajte notebook s minimálne 8 GB pamäťou a so zohľadňovaním rýchlosti a veľkosti hard disku. Pri obrazovke je vhodné zvoliť notebook s IPS panelom a minimálnym rozlíšením 1080.
Na výber sú tri základné kategórie notebookov: ľahké notebooky, hracie notebooky a all-around notebooky. Ľahké notebooky sú vhodné na písanie dokumentov, pozeranie filmov či fotografií a majú uhlopriečku 13-14 palcov. Hracie notebooky sú zase určené na hranie hier a potrebujú vysoký výkon, sú väčšie, ťažšie a majú minimálne 15,6 palcový displej. All-around notebooky sa hodia ako zlatá stredná cesta medzi predchádzajúcimi dvomi typmi, nie sú príliš ťažké a pracuje sa s nimi veľmi jednoducho.